Sikkerhetsbransjen skal under lupen
Vekterselskaper og privatetterforskere er blant dem Datatilsynet akter å kikke nærmere etter i kortene. I inneværende år må derfor aktørene i bransjen være forberedt på å vise hvordan de ivaretar personvernet.
Aftenposten refererer direktør Bjørn Erik Thon på at Datatilsynet aldri har hatt spesielt fokus på sikkerhetsbransjen.
– Overvåking, kontroll og systematisering av data er alle sentrale personvernbegreper, og ord vi kan bruke om denne bransjen. De spiser seg også inn på politiets arbeidsområde.
Ifølge Aftenposten skal Datatilsynet også bruke mye tid til å kontrollere skoler i 2013. Det samme gjelder den offentlige kontrollvirksomheten, blant annet sett i lys av terrorangrepet 22. juli. Et av kontrolltiltakene i så måte, er å sjekke hvordan en utenriksstasjon håndterer visumsøknader.
Her kan du lese mer om saken i Aftenposten.
"