Petter Bjørheim
Petter Bjørheim ble 61 år. Han er blant annet kjent fra Vaktcompaniet og G4S, samt for sitt arbeid med å løfte sikkerhetsbransjen generelt.

Petter Bjørheim bisettes fredag:

Deltok i styremøte kvelden før han døde

Publisert

Petter Bjørheim har vært ansiktet utad i Vaktcompaniet i Stavanger gjennom en årrekke. Her ble kjent for sin enorme drivkraft, sitt kommersielle hode og sine mange og tydelige meninger. Han var et medmenneske for folk han hadde rundt seg, og var stolt av sin store lidenskap for sikkerhetsfaget.

Fagopplæring

Gjennom livet gjorde Bjørheim seg bemerket som stortingspolitiker og næringslivsmann.

I sikkerhetsbransjen omtaler mange ham som en legende. Noe av det han huskes for, er innsatsen og engasjementet for at vekterne skulle få mulighet til utdannelse i form av fagbrev.

Arbeidet med læreplanene, innsatsen i tariffutvalget og i næringsutvalget bidro til et enormt kontaktnett og gode relasjoner i hele landet. Bjørheim og forbindelsene hadde stor nytte av hverandre til det beste for utviklingen av norsk sikkerhetsbransje. Han arrangerte blant annet jevnlige studieturer til sikkerhetsmesser i utlandet og faglige samlinger lokalt. Dette gjorde han for å utvikle kompetansen både internt og blant kundene. Hans mangeårige engasjement i NHO underbygger dette.

– Petter døde tirsdag forrige uke. Kvelden i forveien deltok han på et styremøte i Vaktcompaniet – på overføring fra sykesenga. Det illustrerer den drivkraften han alltid hadde. Han var med i diskusjonen til siste slutt, sier Tron Gjedrem.

Smittende engasjement

Gjedrem er styreleder i Vaktcompaniet AS, sikkerhetsselskapet som Petter Bjørheim gjennom to perioder – i til sammen mange år – hadde sentrale roller i.

– Det var alltid liv, røre og begeistring rundt Petter. Humøret og engasjementet smittet over på alle rundt ham. Jeg hadde gleden av å jobbe sammen med Petter fra 1995 og frem til han døde. Han var en god venn, samarbeidspartner og kollega, sier Gjedrem.

Det gamle Vaktcompaniet i Stavanger ble, etter en oppkjøpsrekke, til en del av det vi husker som G4S i Norge. Petter var en nøkkelperson i dette selskapet i mange år.

– Han var en mann fylt med gode egenskaper. Det var ikke uten grunn at vi ønsket ham med i etableringen av Vaktcompaniet versjon to i 2011, sier Gjedrem.

Det beste ut av situasjonen

Bjørheim eide 22 prosent av Vaktcompaniet som i dag ledes av Frank Hesjedal.

Da Aktuell Sikkerhet omtalte ansettelsen av Hesjedal i fjor vår, la ikke Petter Bjørheim skjul på at han hadde hatt bukspyttkjertelkreft i fire og et halvt år.

– Omfanget tilsa at jeg ville leve maksimalt i ett år. Jeg valgte å ikke sette meg ned å vente, men heller gjøre det beste ut av situasjonen. Derfor har jeg jobbet helt frem til nå, sa han da.

Bjørheim lovet samtidig å bistå ved behov så lenge helsa holdt, men forsikret at han ikke ville gå i veien for sin arvtaker.

Engasjert rådgiver

– Jeg jobbet i Vaktcompaniet fra 2015 til 2020, og er glad for tilliten Petter viste meg da han i 2023 oppfordret meg til å komme tilbake. Han trengte en til være hans stedfortreder i forbindelse med sykefravær. Etter hvert fikk jeg rollen som daglig leder. I tiden jeg har ledet bedriften etter at Petter trakk seg tilbake for ett år siden, var han en viktig og engasjert rådgiver. Jeg har stor respekt for alt han har fått til. Hans bidrag og råd tar jeg med meg videre til det beste for Vaktcompaniet og selskapets ansatte, sier Frank Hesjedal.

Petter Bjørheim etterlater seg kona Solveig og de voksne barna Tore og Sindre. 

Familien er orientert om at Aktuell Sikkerhet omtaler dødsfallet og bisettelsen.

Her kan du lese hele intervjuet med Petter Bjørheim som ble publisert i Aktuell Sikkerhet i fjor vår. 

Powered by Labrador CMS